UKÁZKA Z KNIHY

Úryvek z kapitoly o mém vzácném kolegovi ze Zoo Praha RNDr. Ivanu Rehákovi:
 
"Jednou byl pan doktor Rehák pozván na Jamajku na herpetologickou sešlost pořádanou při příležitosti znovuobjevení vzácného leguána jamajského na ostrově. Všichni si ho tam velmi považovali, a to nejen pro jeho věhlas a erudici. Neboť měl hodně přes 100 kilo, což v těchto končinách dává člověku stejnou váhu jako v Japonsku zápasníkům sumo. Dělali mu prostě pomyšlení a provázeli na každém kroku, hlavně aby se u nich cítil jako doma.
Při jedné procházce po pobřeží Karibského moře neodolal a pojal přání jít se vykoupat. A protože to byl muž činu a voda jeho živel, nijak se nerozmýšlel, ve stejné vteřině odhodil svršky a poživačně se vrhnul do chladivých vln. Průvodci na břehu ztuhli. Pro samou úctu ho nestihli požádat, aby to laskavě nedělal. A pak už jen bezradně sledovali, co se bude v moři dít. Pan doktor, jak byl na souši se svou tělnatostí mírně neobratný, ve vodě naopak rozkvetl jako lachtan. Mocnými tempy brázdil zátoku sem a tam, měnil sportovní styly, potápěl se a rozkošnicky při tom funěl. Až se zátoka zdála jeho plavecké vášni malá.
Ani si neuvědomoval, jak dlouho to trvalo. Každopádně když zcela uspokojen vylézal ven, překvapeně sleduje, jak k němu jeho ochránci nadšeně běží, jásají, tisknou mu ruce a klaní se až k zemi. Myslel si nejdřív, že ho bez brýlí šálí zrak, protože byl silně krátkozraký, ale oni to dělali s brýlemi ještě zřetelněji. „To bylo něco neuvěřitelného!“ zajíkali se s hlavou u doktorových nohou. Ten byl sice polichocen, ale pořád nevěděl čím. „Že bych měl tak skvělý styl?“ podivoval se. Až se před něj postaví jeden z nich a s posvátnou úctou, kterou cítíte jen při setkání s opravdu výjimečným člověkem, praví: „V životě jsme neviděli, že by někdo dokázal v tak přímém souboji zahnat žraloka tygřího při útoku!“
Doktor, nemaje ve vodě brýlí, vůbec nepostřehl, že na něj dostal chuť místní obávaný predátor. A když mířil k němu a chystal se zaútočit, neuhnul, nezaváhal, a naopak přidal na tempech přímo proti jeho čenichu. Žralok byl zřejmě odvážným počínáním své kořisti zaskočen, protože se na poslední chvíli lekl a změnil směr. Jenže to pana Reháka dosti podcenil. Ten žralokovu výzvu přijal a jal se ho pronásledovat. A za chvíli se akce opakovala. Žralok útočí znovu, ale psychicky tu dosud nepoznanou souhru sebevědomí a rozzuřené živočišné hmoty neunese. Po třetím neúspěšném útoku to zahanbeně vzdá a pan doktor si při vycházení z vody osvěženě prozpěvuje a v ruce nese mušličku na památku. Dodnes se v tom jamajském letovisku vyprávějí dětem před spaním zkazky o jednom neohroženém Středoevropanovi, který dokáže bojovat se žraloky pouze silou svého ducha."
 
 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení